7 دی 1394

نحوه درس خواندن در دوران امتحانات

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
3

امروز ميخواهم در مورد نحوه درس خواندن در دوران امتحانات صحبت کنم و ممکن است يک نوع ترس در ذهن دانش آموزان در مورد امتحان وجود داشته باشد ولي توصيه من اين است که دانش آموزان به امتحان از بعد يادگيري آن نگاه کنند و جنبه آزمون بودن آن را زياد مهم جلوه ندهند ، زيرا ثابت شده که بهترين زمان براي يادگيري مطالب درسي دوران امتحانات است چون دانش آموزان بالاترين تمرکز را دارند .

حالا مي خواهم راهکارهايي را به دانش آموزان بگويم که با به کار بستن اين راهکارها مي توانيد دوران امتحان را به بهترين وجه پشت سر بگذاريد، به اين ترتيب :

1-  در ايام امتحانات ساعت مطالعه خود را افزايش دهيد ، اگر تا به امروز ساعت مطالعه تان کافي نبوده، اشکالي ندارد، از الان به بعد سعي کنيد براي ايام امتحانات حداکثر ساعت مطالعه را داشته باشيد ، زيرا ابزاري که در زمان امتحانات لازم داريد اين است که حداکثر تلاش خودتان را انجام دهيد ، تا حدي مطالعه کنيد که احساس کنيد تواناييش را داريد.

2-  کتاب درسي خود را به طور کامل بخوانيد ، سؤالات از کتاب درسي مي آيد و براي آنکه بتوانيد سؤالات را حل کنيد بايد ادراک درستي از کتاب درسي داشته باشيد ، پس در هر سطح آموزشي که هستيد ، ضعيف ، متوسط يا قوي ، حتما کتاب درسي را کامل بخوانيد ، دانش آموزاني که فکر مي کنند وضعيت درسي شان خيلي خوب است ، تصور نکنند که نيازي به خواندن کتاب درسي خود ندارند ، زيرا امتحان بهانه خوبي است که يک بار به طور کامل کتاب درسي خود را بخوانند .

3-  مثال ها و تمرين هاي داخل کتاب را به طور کامل حل کنيد ، بعضا ديده شده که دانش آموزان از سؤالات کتاب رد مي شوند در حالي که اين سؤالات بسيار مهم و عميقي هستند که روند يادگيري دانش آموزان را بهبود مي بخشد .

4-  از کتاب سؤالات پرتکرار يا دوسالانه حتما سؤالات پرتکرار را حل کنيد ، کتاب سؤالات پرتکرار کتابي است که طي دو سال گذشته پرتکرارترين سؤالات هر درس در سطح کشور را در آن جمع آوري کرده ايم که با رجوع به اين کتاب مي توانيد با سؤالات پرتکرار کل کشور آشنا شويد و باعث مي شود بدانيد که معلمين در همه نقاط کشور روي يک سري مباحث کتاب هاي درسي تأکيد خاصي دارند .

پيشنهاداتي هم براي روز امتحان دارم :

1-  از کتاب مجموعه سؤالات امتحاني چند امتحان را حل کنيد ، دقيقا در حالتي شبيه سازي شده با روز امتحان ، يعني دختر خانم ها مانتو و مقنعه و چادري که مي خواهند در روز امتحان بپوشند و آقا پسرها هم لباسي را که در روز امتحان مي خواهن بپوشند در هنگام امتحان شبيه سازي شده بپوشند و درست مثل امتحان براي آن زمان مشخصي را در نظر بگيريد و بعد از اين که امتحان داديد ، بايد مثل يک مصحح برگه امتحاني خودتان را تصحيح کنيد و ببينيد کدام بخش ها را درست جواب داده ايد يا کدام سؤالات را اشتباه جواب داده ايد ؛ هنگامي که در حال تصحيح برگه امتحاني خود هستيد در واقع در حال يادگيري آن مطالب نيز هستيد و اگر در همين حين به مطلبي برخورديد که احساس کرديد لازم است دوباره آن را مطالعه کنيد همان موقع با مراجعه به کتاب درسي يا جزوه خود آن قسمت را مطالعه مجدد کنيد .

2-   يا کتاب خودآموزي و کلاسور خودارزيابي خودتان را مطالعه کنيد چون در اين کتاب خلاصه نکاتي که مربوط به هر آزمون است در اين کتاب يادداشت شده است .

3-  سؤالات نشان دار خودتان را مطالعه کنيد ، اين ها همان سؤالاتي هستند که در طول سال تحصيلي در برابر آن ها با چالش روبرو بوده ايد و کنارشان تيک زده بوديد که دوباره مطالعه کنيد .

4-  دست نوشته ها و خلاصه نويسي هاي خودتان را دوباره مطالعه کنيد يعني بعد از خواندن کامل کتاب ، در روز امتحان سعي کنيد دست نوشته ها و خلاصه نويسي هاي خودتان را بخوانيد .

با اين روند مي توانيد براي امتحان آمادگي کامل داشته باشيد .

*****

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعداد مشاهده (1659)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "نحوه درس خواندن در دوران امتحانات"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید